Виховна година на тему “Скільки у світі професій”
Мета: З’ясувати рівень знань учнів про професії; Розширити знання дітей про професії; Формувати інтерес до професій; Розвивати вміння працювати самостійно та в групах; Розвивати вміння планувати та оцінювати свою діяльність; Виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій
Обладнання: картки з завданнями для учнів, прислів’я про професії, колажі учнів про професії батьків або свою майбутню професію.
Хід заходу
Доброго дня клас та шановні гості! Сьогодні ми з вами зібралися щоб стати на крок ближчими до свого майбутнього – дорослого життя. Коли ви знайомитесь з однолітками ви розповідаєте про те де навчаєтесь, чим любите займатися. Дорослі ж розповідають ким працюють, який їх фах. Ви всі станете дорослими і вам потрібно буде обрати – ким стати. Тож сьогодні ми поговоримо про світ професій. Тема нашої години спілкування – «Скільки у світі професій».
Вправа «Зернятко очікування»
Оскільки сьогодні говоримемо про професії, пропоную кожному з вас на зернятку написати свою мету сьогодні – що б ви хотіли сьогодні дізнатися про професії.
Василь Сухомлинський
НАЙКРАЩА ЛІНІЙКА
Микола й Роман сидять за однією партою. У Миколи за письмові роботи завжди п’ятірки, інколи четвірка. А в Романа — самі трійки.
Ось і сьогодні роздала вчителька зошити з тим диктантом, що вчора писали. У Миколи п’ятірка, а в Романа ніякої оцінки, бо забагато помилок.
Написала вчителька: “Треба краще працювати”.
Засумував Роман.
Після уроку мови пішли діти в майстерню. Там був урок ручної праці. Кожному учневі вчитель дав дощечку й загадав зробити лінійку.
Микола й Роман працювали поруч. У Миколи вийшла лінійка крива, кострубата. А в Романа — рівна, гладенька, гарна.
Учитель сказав:
— У Романа лінійка найкраща. Йому ставлю п’ятірку. А тобі, Миколо, ніякої оцінки не можу поставити. Треба краще працювати.
Засумував Микола.
Закінчився урок. Роман просить учителя:
— Дайте мені ту лінійку, що я зробив.
— Бери, — дозволив учитель.
Роман взяв лінійку, приніс її в клас і поклав на парту, поруч із зошитом, у якому за диктант немає ніякої оцінки.
- Чому одному учневі добре вдалося написати диктант, але не вийшло зробити лінійку власноруч, а іншому – навпаки?
- Як ви думаєте – чи можна прирівняти дві роботи – диктант і виріб, виготовлений власноруч. Чи можемо ми визначити що з цих речей цінніше?
Висновки з оповідання:
Наші здібності – це основа для майбутньої професії. Вже зараз кожен з вас може визначити, який урок більше подобається, що краще виходить – писати чи говорити, працювати на комп’ютері, або майструвати руками.
Ще відомий давньогрецький філософ Платон говорив: “ Пізнай себе і роби свою справу ”.
Вчитель . – Я хочу запропонувати вам гру.
Гра “Без труда нема плода”.
Уявіть собі, що не вийшли на роботу водії автобусів і тролейбусів. Що трапилося б? (Діти не змогли б доїхати до школи, дитячих садків, а дорослі – на роботу)
А якщо не працює електрик? (Немає світла, не працюють телевізори, холодильники, праски…)
Якщо вчителі не вийдуть на роботу? (Не буде кому навчати учнів)
Що буде, коли взимку перестануть працювати котельні? (Не буде тепла в школі, вдома, у лікарні. Ми не зможемо вчитися, здобувати освіту)
А коли пекар не вийшов на роботу? (Всі залишаться без хліба)
Яка професія найважливіша?
Висновок. Усі професії потрібні. Люди кожної професії повинні добросовісно виконувати свої обов’язки.
Та в будь- якому випадку можна сказати:
«Всі професії потрібні – всі професії важливі».
Не існує в світі жодної людини, яка б сама виробляла все, що їй необхідно для життя – всі ми користуємося результатами праці інших людей. Людина сама забезпечувала свою життєдіяльність тільки в первісні часи, коли вона була і мисливцем, і будівельником, і кравцем, і військовим, ну, і, звичайно ж, кухарем. З розвитком людського суспільство став відбуватися розвиток праці, а з ним і виникнення професій. Тепер, коли ми хочемо підстригтися, ми йдемо в перукарню, а коли хворіємо, йдемо до лікаря.
Як ви думаєте, скільки сьогодні існує професій?
У світі існує багато професій, якщо точніше – понад 40 тисяч . Деякі з них – лікар, учитель, продавець – знайомі всім, деякі існують тільки в великих містах; а представників інших дуже мало (наприклад суфлерів). Кожна професія унікальна по-своєму.
А зараз, пропоную згадати вам деякі професії. Для цього пропоную кожній групі написати всі професії які вам відомі, тільки на певну букву. Напишіть на стікерах професії та прикріпіть на аркуш перед вами.
Діти обирають букву та працюють 1 хвилину.
М – машиніст, менеджер, маркетолог, масажист, медичний працівник
К – консультант, космонавт, косметолог, клоун, кардіолог, карикатурист, композитор, кур’єр, кінолог, кондитер, коваль
А – аніматор, адміністратор, агроном, архітектор, адвокат, астроном, актор, авіадиспетчер
С – секретар, сценарист, соціальний працівник, суддя, слідчий, стоматолог, стиліст, соціолог.
Чим, наприклад, відрізняється професія продавця від професії водія?(Продавець працює з людьми, водій – з технікою.)
А що спільного в того ж продавця та вчителя? (Вони працюють із людьми.)
Залежно від того, з ким (чим) працює людина, професії діляться на п’ять груп:
1) людина – природа (городник, ветеринар, агроном);
2) людина – техніка (електрик, слюсар, водій);
3) людина – знакові системи (програміст, секретар);
4) людина – людина (лікар, учитель, продавець);
5) людина – художній образ (актор, художник).
Обговорення тестування з попереднього заняття.
На попередній виховній годині ви виконали тест, і визначили, які види діяльності ближчі саме вам. Підніміть руку у кого отриманий результат людина природа? Які професії належать до цієї категорії? Техніка? Знакові системи? Людина? Художній образ?
Чому важливо обрати професію до душі?
Що варто враховувати обираючи професію?
На що вплине в подальшому наш вибір?
Здавна наш український народ складав приказки та прислів’я про працю.
А тепер складіть зі слів прислів’я про працю.
Була б охота – заладиться робота.
Яка праця – такі і плоди.
Який майстер така і робота.
Під лежачий камінь вода не тече.
Праця годує, а лінь марнує.
Є терпіння – буде і вміння.
Поясніть тлумачення цих приказок.
Однак світ професій далеко не статичний. У ньому постійно народжуються нові, і вмирають старі професії. Професія може змінитися до невпізнання, так, що назва залишиться одним і тим же, а сама суть професії буде зовсім інший, і людям доведеться повністю переучуватися – буквально заново вчитися новій професії.
Так, застарілими професіями сьогодні є:
Візник, Блазень, Писар, Ліхтарник, Телефоніст.
Проте є і існуючі професії, які за розрахунками штучного інтелкту скоро зникнуть:
Туристичні агенти, синоптик, страхові агенти, перекладач, бібліотекар.
Та, все ж, поговорімо про нас і наших рідних, наше місто. Ви знаєте – що наше Кам’янське – це промислове місто. У нас багато заводів і підприємств і відповідно багато роботи. Ви поки що не працюєте, але працюють ваші батьки. Розкажіть будь ласка, ким працюють ваші батьки.
Вчитель : у кожній професії є свої знаряддя праці. За знаряддями можна дізнатися,про яку професію йде мова. За опорними словами відгадайте професію.
Малюнок, проект, план, місто, креслення, будівництво, будівлі, пам’ятки
Тканина, розкрій, лекало, костюм, ножиці, ательє
Правопорядок, злочинець, закон, охорона, безпека, закон
Краса, волосся, ножиці, зачіска, стиль, шампунь, фарба, клієнт
Ремонт, трубопровід, опалювання, водопровід, аварія, інструменти
Обличчя, краса, макіяж
Верстак, рубанок, деревина, меблі, майстерня
Білий халат, лікарня, діагноз, хворий
Ясла, дитячий садок, прогулянка, сон, ранок, ігри
Тісто, борошно, піч, хліб, смак, аромат, чистота, тепло
Комп’ютер, програма, код, проект
Театр, глядачі, прем’єра, сцена, костюм
Які є сучасні професії?
Інженер-генетик, Інженер 3Д друку, Блогер, сторісмейкер.
Учень 1. Генний інженер – вчений, галузь діяльності якого – генетичне перепрограмування. Мета такої роботи – отримання видів рослин, тварин та інших живих організмів зі зміненим набором генів. Завдяки генної інженерії вченим вдається створювати нові біологічні види, минаючи тривалий процес традиційної селекції. В результаті експериментів вчених-генетиків на світ з’являються більш життєздатні сорти рослин.
Учень 2. Інженер 3Д друку – люди цієї професії буквально творять чудеса. За допомогою 3Д принтера вони будують будинки, дарують людям нові руки і ноги – протези, друкують біоматеріали, що прискорюють реабілітацію. З їх допомогою за лічені хвилини ви станете власником ексклюзивного одягу або прикрас. До завдань інженера входить контроль друку. Для цього фахівець повинен мати глибокі знання в області хімії, фізики, програмуванні тощо. Інженер вибирає матеріал друку, створює алгоритм і коригує процес.
Учень 3 . Блогер – людина, що веде щоденник в інтернеті, він доповнює тексти графічними зображеннями, відео, особистими фотографіями. Блогер може розповідати про своє життя, працювати з новинами, створювати тексти про хобі, записувати відеоролики, які будуть залучати нових підписників. Прибуток блогери отримують від реклами різних товарів.
Учень 4. Сторісмейкер – сторіс витіснили пости на другий план. Згідно зі статистикою Інстаграм 70% користувачів в першу чергу переглядають історії, а вже після гортають стрічку. В середньому блогеру доводиться постити по 5-10 історій в день, щоб не втрачати уваги фоловерів. І якщо з боку здається, що історії показують життя без прикрас, і знімаються за пару секунд, то на ділі за ними стоїть багатогодинна робота. На це може піти 2-3 години в день. Тому блогери наймають спеціально навчених людей, які монтують сторіс. Для цього потрібно знати сучасні сервіси для обробки фото і відео.
Блогери сьогодні досить прибуткова професія. На яких платформах ви можете вести свій блог? (Інстаграм, Ютуб, ТікТок)
Ви слідкуєте за багатьма людьми та трендами, і регулярно у ТікТоці з’являються нові тренди, челенджі найпопулярнішими з яких є спортивні і танцювальні. Пропоную і нам не відставати від трендів.
9.Фізкультхвилинка
За ТікТоку трендами діти виконують танцювальні рухи (1 хв)
Професії можуть з’явитися, а можуть зникнути, проте, як ми казали на початку нашої зустрічі у кожного з нас є те, що нам вдається найкраще. Тож, зараз я пропоную вам поділитися з класом ким би ви хотіли стати у майбутньому.
Захист міні-проєктів «Я в майбутньому буду…»
Найрідкісніші професії
Учень 1. Т і тестер – дегустатор чаю. За смаком, запахом, виду цей фахівець може визначити сорт чаю, місце, де його виростили, сезон збору, спосіб зберігання і переробки. Тітестер володіє особливим талантом – виключно тонким нюхом. А ще титестери повинні від чого відмовитися: не їсти смаженого, копченого, не вживати спецій, не пити, не курити, не користуватися парфумерією. Тітестери страшно бояться нежиті. Найбільші компанії страхують носи своїх тітестерів на мільйони доларів, адже від цих носів залежать долі величезних партій чаю, які коштують мільйони.А чай, який ми з вами п’ємо, – змішаний. У ньому може бути до 18 сортів. Тітестери підбирають суміші так, щоб підкреслити основний аромат, поліпшити смак
Учень 2. Ще одна рідкісна професія – пастиж е р. Це фахівець з виготовлення перук, вусів, борід і бакенбардів. Ця професія тісно пов’язана з творчістю – в театрі пастижер не просто робить перуку, а створює образ. Часто в театрі пастижер – це ще і гримери, художники, які створюють зовнішній вигляд героїв. Для цієї професії потрібно завидне терпіння і посидючість, тому що доводиться спеціальним гачком вплітати в основу волосок до волоска. Професія пастижера є досить рідкісною, але зараз вона все більше і більше затребувана в зв’язку з розвитком реклами і шоу-бізнесу
Учень 3. Стр и нгер. Це журналіст-екстремал, який працює у зонах природних катастроф, під час воєнних дій, масових заворушеннях і т.д. Головною відмінністю стрінгерів від «звичайних» штатних та позаштатних журналістів є окрема оплата за кожен матеріал або завдання. Стрінгери, як правило, передають усі права на матеріали засобу інформації, тому авторство цих фрілансерів не вказується. Іноді стрінгерами називаються журналісти, які працюють неповний робочий час , зазвичай, за певною тематикою.
Вправа «Зернятко очікування»
Наша година спілкування добігає кінця, тому зараз пропоную повернутися до ваших зерняток і подумати, чи вдалося вам досягнути своєї мети. Напишіть на квітках, що ви сьогодні дізналися/зрозуміли/усвідомили, чи досягли своєї мети?
Заключне слово учителя. Вибір професії – це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. Звичайно, всі галузі й професії ми сьогодні не згадали. Зважаючи на те, що почули, я впевнена, що виберете собі професію до душі.
Люди — на вихід? Розбираємося, з якими «людськими» професіями вже справляються роботи і чого чекати українцям
За оцінками експертів Всесвітнього економічного форуму, у світі до 2022 року з’являться 133 мільйони нових робочих місць, тоді як зникнуть — 75 млн. Репортерка Радіо НВ Ірина Лопатіна розібралася, чого чекати українцям в епоху роботизації.
Штучний інтелект та роботи вже замінюють частину професій та робітників. Такі тенденції можна побачити на стадії рекрутменту персоналу, де первісний відбір спеціалістів уже часто проводять чат-боти, а не люди. У розвинених державах високий рівень оплати праці і роботизація будь-якої діяльності зменшує витрати роботодавця, каже провідний експерт ринку та засновник рекрутингової агенції Борщ Сергій Марченко.
До того ж автоматизація дозволяє уникати так званого людського фактору — помилок, які машина зробити не може. Під час нового витку індустріалізації, новації насамперед торкнуться промисловості – це саме та галузь, де багато фізичної роботи, яку можна замінити працею роботів, каже Марченко.
— Комп’ютерні технології призвели до того, що вже прямо зараз в деяких штатах США роботи не просто можуть керувати машинами, а здатні керувати автівками на дорогах загального призначення. Якщо подивитися, скільки у світі водіїв ( а це одна з найпоширеніших професій у світі), можна тільки уявити, скільки людей вивільнить загальне впровадження [роботів]-пілотів.
« Щільність робототехніки» — термін, який характеризує співвідношення роботів та людей, зайнятих у світовій промисловості, визначає Міжнародна федерація робототехніки. У 2018 році по всьому світу було продано понад 420 тисяч роботів на суму $16,5 млрд. У п’ятірку країн, які найбільше інсталювали їх у свою промисловість, входять Китай, Японія, Південна Корея, США та Німеччина.
Найшвидше впроваджують у своє виробництво роботів саме в автовиробництві – майже 30% від усієї кількості таких машин встановили підприємства саме цієї галузі. Тому робітники цієї сфери зараз знаходяться під чи не найбільшою загрозою втрати робочих місць.
Експерти Всесвітнього економічного форуму назвали сім ключових напрямків, де народжуватиметься найбільше нових професій: дані та штучний інтелект, медицина, зелені технології, інженерія та хмарні обчислення, люди та культура, розробка продуктів, а також продажі, маркетинг та контент-наповнення. За прогнозами, протягом наступних трьох років саме в цих сферах з’являться понад шість мільйонів нових робочих місць.
Водночас, якщо говорити про Україну, колишній голова спеціальної комісії Верховної Ради з питань майбутнього Олексій Скрипник зазначає, що ми може стати свідками так званого « стрибка жаби»:
— Ми знову замінимо нашу відсталість і переплигнемо якісь уклади та речі, які не встигли впровадити, — як, наприклад, у нас відбулося з мобільним зв’язком. За рахунок того, що ми не поставили велику кількість мідної проволоки для прокладки Інтернету, зараз Україна практично на 90−95% ( а в деяких сільських районах на всі 120%) охоплена оптичним високоякісним Інтернетом. Тобто відбувся стрибок, коли ми не стали впроваджувати старі технології, а відразу впровадили нові.
Проте співзасновник освітніх курсів Prometheus Іван Примаченко застерігає від надмірного хайпу навколо новітніх професій. Найбільш драматично проходитиме трансформація старих професій, де людські функції переплітатимуться з функціями автоматизованих машин. Розвиток новітніх технологій також не викреслюватиме старі професії, а в деяких сферах попит на них навпаки тільки зростатиме.
Спеціалісти аналітичного центру Deutsche Bank зробили неочікуваний прогноз: що глибше штучний інтелект проникатиме у різні сфери життя, то більше компанії й держава потребуватимуть випускників філософських і лінгвістичних факультетів. Адже поки що штучний інтелект дуже слабкий у прийнятті етичних рішень із врахуванням різних моральних та культурних норм.
— Я б відштовхувався від дуже простого аналізу: чи може ваша професія бути замінена та алгоритмізована? — радить Іван Примаченко. — Це дуже складне питання, тому що ще 20 років тому абсолютна більшість людей вважала, що те ж управління авто неможливо автоматизувати, неможливо побудувати алгоритм його дій, тому роботизований автомобіль — справа далекого майбутнього. Тепер ми розуміємо, що це справа найближчого часу. Якщо ми зосередимося на базових навичках, то будемо готові до того, щоби в крайньому разі перейти в іншу професію. Якщо у нас є досвід вчитися, вміння працювати з іншими людьми та вирішувати складні задачі, є критичне мислення, то це не проблема.